A kislnyok egyszer csak nagylnyokk vlnak. Ennek sok megnyilvnulsi jele kzl az egyik a menstrucis ciklus megjelense.A menstruci rendszeres idkznknt jelentkez vrzs, amely a mh nylkahrtyjnak lelkdsbl addik. tlagos esetben 28 naponknt kvetkezik be s 4-5 napig tart.Termszetesen mind a vrzs, mind pedig a ciklus hosszban lehetnek eltrsek. Normlisnak tekintjk, ha a ciklus 21 s 35 nap kztt van, s - lehetsg szerint - azonos idkznknt ismtldik.
A menstrucis ciklus a ni szervezet ciklusos mkdsnek bizonytka, gy jl mutatja a szervezetben vgbemen hormonlis folyamatokat.
A hormonlis vltozsokrt kt hormon felels: az egyik a petefszekben termeld tszhormon (sztrogn), a msik a srgatesthormon (progeszteron).
A hormonok s vrszintjk ciklus alatti vltakozsnak hatsra jtszdnak le a ciklus folyamatai.
A ciklus elejt mindig a menstrucis vrzs jelzi, els napja megegyezik a menstruci els napjval. Ettl a pillanattl kezdjk szmolni a ciklust.
tlagosan 4-5 nap alatt lelkdik az elz peridusban megvastagodott s talakult nylkahrtya, majd a lelkds utn a ciklus els felben hangslyos szerepet jtsz tszhormon hatsra folyamatosan megvastagodik.
Ez az idszak alatt a petefszekben lv apr tszkbl egy kivlik, a petefszek mkdse miatt folyamatosan nvekszik s rik. Idelis esetben a ciklus 13-15. napja kztt mr kellen nagy s kpes megrepedni. A megrepedt tszbl kijut a petesejt, ami majd alkalmas lesz a megtermkenytsre.
A petefszekben visszamarad tsz gya lesz a srgatest, ami srgatesthormont fog termelni. Ennek a hormonnak a hatsra a mr kellen megvastagodott nylkahrtya kpes talakulni. Abban az esetben, ha a kiszabadult petesejt tallkozik egy hmivarsejttel s egyeslnek, ltrejn a megtermkenytett petesejt, aminek kis id elteltvel be kell gyazdnia. A menstrucis ciklus msodik felben talakult nylkahrtya mr kpes a megtermkenytett petesejt befogadsra, kialakul a terhessg s tjra indul az jonnan megfogant let.
Ilyenkor olyan hormonlis folyamatok jtszdnak le a szervezetben, amelyeknek hatsra a mhnylkahrtya a begyazdst kveten nem lkdik le.
Abban az esetben, ha nem alakul ki a ni szervezetben terhessg, ezek a vdfolyamatok nem indulnak el. A petefszek llomnyban lv srgatest elsorvad s gy a mhnylkahrtya lelkdik.
Fontos, hogy ha menstrucis ciklusodban valamilyen zavart szlelsz, nem szabad kslekedni, azonnal fordulj az A-HA! program ngygyszhoz, aki egy alapos kikrdezs s vizsglat utn eldnti, hogy mi lehet a zavar htterben, s ami taln mg fontosabb, eldnti, hogy kell-e valamit tenni, vagy a problma megolddik magtl is.
Menstrucival jr fjdalmak
Sok nnek nem maga a menstruci jelenti a ciklus legnehezebb napjait, hanem az azt megelz nhny nap. Ezt nevezzk szaknyelven premenstrucis szindrmnak, vagyis rvidtve PMS-nek.
Melyek ezek a tnetek?
A PMS olyan tnetek egyttese, melyek a menstrucit megelz 7-10 napban akr megzavarhatjk a n letnek normlis menett, vltoz slyossgi fokban. Ezek a tnetek lehetnek alhasi fjdalmak, puffads, szkrekeds, fokozott blgzossg, mellfjdalom s a mellek megduzzadsa, fejfjs, szdls, izgatottsg, fradtsg. A menstruci kezdetekor ezek a tnetek hirtelen vagy fokozatosan megsznnek.

|